Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rok 2011/2012

28. 1. 2013

ŠPORTOVÝ DEŇ

31.5.2012  pani učiteľka Hana Mrázová zorganizovala pre deti športový deň. Pripravila na školskom dvore niekoľko športových disciplín, ktoré deti zvládli s obrovským elánom a úsmevom. Za svoju vytrvalosť a húževnatosť pri zdolávaní rôznych prekážok dostali deti medaile a rozlúčili sa športovým pokrikom: hurá, hurá, hurá.

 

MOŽNO PRÍDE I KÚZELNÍK...

29. 5. 2012

Hókus – pókus, abraka –dabraka... Aj tieto čarovné slová sa niesli našou materskou školou. Nie, nezačali sme učiť deti čiernej mágii. Len nás prišiel navštíviť kúzelník, ktorý nám ukázal rôzne kúzla a triky. Deti z nich boli priam unesené. Dievčatá si ešte dnes trasú vrkočmi, či im z nich nevypadnú mince. Na záver  nám predviedol aj svoju šikovnosť pri vyrábaní zvieratiek z balónov, ktoré nám daroval a za to sa mu deti odplatili úsmevom a obrovským potleskom.

DEŇ PRE RODINU

28. 5. 2012

Keď sa v našej materskej škole povie Deň pre rodinu, je to zaručený príliv dažďa. A iné to nebolo ani tento školský rok. Pani učiteľky od rána pracovali na školskom dvore, ako tie najusilovnejšie včielky. Podaril sa im skoro hotový zázrak, nebyť blížiacej sa búrky, ktorá síce netrvala dlho, ale zanechala po sebe škody v podobe zmoknutej výzdoby. Ale ani to nás neodradilo a po úvodných  slovách moderátorky pani učiteľky M. Jalovej a pani riaditeľky O. Bátorovej sa deti všetkých tried predviedli so svojimi vystúpeniami, ktoré si nacvičili pre rodičov. Program doplnili krásnymi básňami pre mamy, spoločnou piesňou a trochu si zacvičili na svoje obľúbené piesne. Potom už deti spoločne s rodičmi absolvovali  športové disciplíny, na konci ktorých ich čakala vytúžená odmena – stôl plný občerstvenia a darček v podobe drevenej vrtuľky v tvare lienky. Po osviežení nasledovala tanečná zábava, ktorá by možno trvala do večera, keby nás opäť nevyhnal dážď.

Maťko a Kubko

18. 5. 2012

18.5.2012 by bol len taký obyčajný piatok v materskej škole, keby sa naše dve pani učiteľky nezmenili na rozprávkové bytosti – Maťka a Kubka. Títo dvaja zábavní bačovia zo salaša sa stali remeselníkmi a nevedeli si  veľmi s touto svojou novou úlohou poradiť. Tak si zavolali na pomoc deti, ktoré im radi pomohli. Lenže pastieri neboli takí šikovní ako deti. Remeslá im vôbec nešli a boli aj trochu leniví, preto sa nakoniec rozhodli, že  ostanú pri svojich ovečkách, kde sa veľa nenarobia. Radšej si pekne zaspievali a deti sa k nim pridali, Dobrá nálada sa v triede včielok  dala krájať

Plavecký výcvik

8. 5. 2012

Tak a máme to za sebou. Pani učiteľky si utreli pot  z čela a deti si smutne vzdychli. Minulý týždeň totiž ukončili predplavecký výcvik, na ktorý nastúpili  23.4.2012. Z malých mravčekov a motýlikov sa vykľuli celkom schopné žabky, ktorým to vo vode veru plávalo. Tým smelším sa najviac páčilo skákanie do bazéna a že sa naskákali do sýtosti, môžem  potvrdiť aj ja osobne. Na jednom výcviku som ich totiž sprevádzala. Tety trénerky učili deti rôzne plavecké cviky a plavecké štýly a  požičali im moderné plavecké pomôcky, s ktorými sa malí plavci vo vode nemuseli báť. Čo všetko sa naučili  a ako sa osmelili vám už hádam aj čoskoro predvedú.

Kalamajka

7. 5. 2012

V Prievidzi sme si v pondelok, 7. 5. 2012 netradičným spôsobom  pripomenuli Deň Európy. Na Námestí slobody sa  stretlo niekoľko stoviek obyvateľov nášho mesta a dedín hornej Nitry a spoločne tancovali ľudový tanec kalamajka. Prítomný bol aj Igor Svitok z Knihy slovenských rekordov. Potvrdil, že kalamajku spoločne na jednom mieste naraz tancovalo 1820 ľudí. Najviac žiakov prišlo na námestie zo ZŠ na Rastislavovej ulici v Prievidzi, najpočetnejšia trieda bola 6. A z I. ZŠ na Ulici S. Chalupku. Najdlhšiu cestu na akciu mali školáci z Valaskej Belej, ktorí boli ocenení za najoriginálnejšie oblečenie. Najstaršou tancujúcou bola 80-ročná Mária Petrášová. Možno ešte neviete, že najmenší tancujúci boli práve z našej  materskej školy a z nej bol aj najmladší účastník Radko Rajčo, ktorý má šesť rokov. Ak si chcete zrieť krátky záznam z celej akcie, kliknite si na tento link:

http://www.ta3.com/clanok/14300/historicka-kalamajka-roztancovala-ludi-na-prievidzkom-namesti.html

Divadlo Príbeh - O Červenej Čiapočke

27. 3. 2012

 Ak ste si doteraz mysleli, že v rozprávke Očervenej čiapočke vás nemôže nič prekvapiť, pretože ju dôverne poznáte, mýlili ste sa! My sme sa o tom presvedčili dňa 27.3. 2012. Divadlo Príbeh nám ukázalo, že nie je rozprávka ako rozprávka. Do starej klasiky vniesli prvky novodobého zmýšľania detského hrdinu. A tak mala Červená Čiapočka mobilný telefón, hrala sa hry na internete,  bola náladová a nechcelo sa jej upratovať. A vĺčik bol ľudomil, ktorý chcel Čiapočke ukázať, ako škaredo sa správa. Nielen deti, ale aj pani učiteľky náležite ocenili invenčné poňatie detskej ľudovej rozprávky a jej priblíženie k dnešnému detskému divákovi. Účinkujúci si vyslúžili neutíchajúci potlesk.

Zázračné divadlo - Rozprávka o zázračnom bicykli

16. 3. 2012

 Dňa 16.3.2012  k nám pricestovalo zázračné divadlo a prinieslo zo sebou aj zázračnú „Rozprávku o bicykli“. Naša návštevníčka pricestovala na svojom parádnom bicykli, ale chyba lávky, neovládala pravidlá cestnej premávky. Spolu s ňou sa malé deti naučili a staršie si zopakovali základné pravidlá cestnej premávky, ako sa správne voziť na bicykli, aké ochranné prvky je potrebné nosiť a ako zavolať pomoc v prípade nehody.  Naučili sa niektoré dopravné značky a sľúbili nielen sebe, ale hlavne zázračnému bicyklu, že budú opatrnejší a budú si na seba dávať väčší pozor.

Zimná športová olympiáda

20. 2. 2012

 Vo februári sa k nám vrátila opäť pani Zima, snežilo a snežilo... Nasnežilo toľko snehu, že deti si mohli dosýta vychutnávať zimné radovánky. Tak sme pre nich dňa 20.2.2012 zorganizovali zimnú športovú olympiádu. Deti zo všetkých tried sa stretli na školskom dvore, kde pre nich pani učiteľky pripravili rozmanité športové aktivity. Niektorí hádzali snehovými guľami do diaľky, iní nimi  hádzali  do kruhu. Lopatami sme si nahádzali sneh na kopu a „vyrobili“ sme si vlastný kopec, z ktorého sa deti spúšťali na klzákoch. Urobili sme si medzitriednu súťaž o najväčšieho snehuliaka a všetko zavŕšila veľká hromadná guľovačka.

Fašiangový karneval

18. 2. 2012

091.jpgVo štvrtok, 16.2.2012 sa naša materská škôlka stala miestom stretnutie snáď všetkých rozprávkových bytostí. Prišli k nám víly, kovboji, všetky princezné, transformery, lev so žirafou, ba dokonca aj bosorka. Nie, nebojte sa! Nekonalo sa u nás žiadne bosorácke stretnutie. Išlo len o fašiangový karneval. Túto dlho očakávanú udalosť prišiel aj tento rok podporiť folklórny súbor Hájiček z Chrenovca. Potešili nás krásnymi ľudovými piesňami a fašiangovými vinšami.No ani naše detičky sa nedali zahanbiť a predviedli  sa s vlastným ľudovým programom. Po ich vystúpení začala ozajstná karnevalová zábava. Nechýbala dobrá hudba ani svieže občerstvenie. Deti už dnes rozprávajú o tom, akú masku budú mať nabudúce. Takže dovidenia opäť o rok na fašiangovom karnevale. 

 

V septembri budem prvákom

24. 1. 2012

 Školský rok plynie ako voda a z našich predškolákov sa už o chvíľku stanú naozajstní školáci. A tak sa pod vedením pani učiteľky Paulíkovej a pani učiteľky Bullovej vydali do ZŠ na Ul. Rastislavovej, kde 19.1.2012 strávili so školákmi športové popoludnie plné hier, radosti i smiechu.

Ale ako vieme, škola nie je vždy len zábava, preto sa 24.1.2012 vydali naši budúci školáci do ZŠ na Ul. Rastislavovej ešte raz. Lenže tentoraz nešli do telocvične, ale zasadli do školských lavíc, kde si pre nich pani učiteľka pripravila množstvo zaujímavých úloh, ktoré deti  s vysokým nasadením plnili a veru nedali sa zahanbiť. Nakoniec sa rozlúčili veselou pesničkou a navzájom sa obdarovali vlastnoručne vyrobenými darčekmi.

 

Vianočné tvorivé dielne

13. 12. 2011

 Vianoce sa blížia neprekonateľnou rýchlosťou a práve preto nastal čas trošku spomaliť a pripomenúť si čaro vianočných sviatkov. Preto sme pre deti a ich rodičov opäť pripravili vianočné tvorivé dielne, na ktorých deti preukázali svoju kreativitu pri tvorení vianočných ozdôb. Pri práci im pomáhali nielen rodičia, ale aj starí rodičia a súrodenci. Deti si spolu s  pani učiteľkami pripravili krátky kultúrny program nabitý detskými básňami a piesňami, ktorý predviedli na svojich triedach. Potom sme sa všetci stretli na školskom dvore pri vianočnom stromčeku,  privítali ho krásnymi koledami a rozžiarili sme ho prskavkami a sviečkami. Neprekonateľnú predvianočnú atmosféru ešte umocnil folklórny súbor Hájiček, ktorý nám prišiel do večerného ticha zahrať na rohoch, zaspievať ľudové koledy a zavinšovať Vianoce.

Mikuláš

6. 12. 2011

 Ráno 6.12.2011 sa začalo trošku netradičnejšie ako inokedy. Nielenže pani učiteľky začali pripravovať zimnú výzdobu, ale   v triedach čakali na deti vianočné stromčeky a škatule s vianočnými ozdobami. Hneď zrána sa preto deti radovali zo zdobenia stromčeka, pod ktorý si o niečo neskôr sadol starý bielovlasý pán. Bol to Mikuláš a tento raz neprišiel sám, ale zobral si na pomoc anjela a čerta. Navštívil každú triedu a všade si vypočul množstvo krásnych básničiek a pesničiek, ktoré si pre neho pripravili deti. Občas zaúradoval aj čert s vidlami a postrašil deti, ale po ich prísľube o polepšení ho anjel a Mikuláš upokojili a deti odmenili sladkým balíčkom. Potom sa rozlúčili s tým, že o rok sú tu znova.

 

Sanitka

15. 11. 2011

V mesiaci november v dopoludňajších hodinách pokojnú atmosféru Materskej školy na Ulici M. Mišíka spestril príchod sanitky.  Nie, nebojte sa, nešlo o náhlu poruchu zdravia, ani o úraz. Cieľom bolo zaujímavým spôsobom deťom priblížiť prácu ľudí, ktorí nám zachraňujú životy.

Deti si vyskúšali, ako sa cíti zranený pri nakladaní do sanitky, vypočuli si tlkot svojho srdiečka prostredníctvom EKG, dozvedeli sa o práci záchranárov všetko potrebné a pozreli sa, ako taká sanitka vyzerá nielen zvonku, ale aj zvnútra. Ujovia záchranári im spravili veľkú radosť, keď sa s nimi rozlúčili hlasným zahúkaním sirény.

Všetci sme si odniesli dobrú náladu, množstvo zážitkov a dojmov, preto dúfame, že budúci školský rok budeme môcť v rámci Mesiaca zdravia podobnú akciu zopakovať.

 

O princeznej na hrášku

3. 11. 2011

Nielen v televízii sa mení realita na rozprávku ríšu. Dňa 3. 11.2011 sa na rozprávkovú krajinu zmenila aj naša trieda „mravčekov“, pretože ju prišlo navštíviť divadlo s predstavením „O princeznej na hrášku“. Deti sa mohli aktívne zapájať do deja a tak sa aspoň na chvíľu stať rozprávkovou bytosťou, ktorá plnila rôzne úlohy. Nakoniec sa všetci rozlúčili veselou pesničkou.

O psíčkovi a mačičke

26. 10. 2011

 Dňa 26.10.2011 vládla v našej materskej škôlke vzrušujúca atmosféra. Všetky deti sa tešili na príchod divadla, ktoré nám zahralo rozprávku „O psíčkovi a mačičke.“ S hlavnými hrdinami sme si zopakovali pravidlá cestnej premávky, zoznámili nás s mnohými zvieratami a pripomenuli nám aj dôležitosť umývania zubov. Deti všetkých vekových kategórií boli psíčkom a mačičkou úplne unesení a odmenili ich neutíchajúcim potleskom.

Mestská prehliadka poézie a prózy

25. 10. 2011

 Tento rok pripadla Mestská prehliadka poézie a prózy na 25.10.2011. Za našu materskú škôlku sa jej zúčastnil v sprievode pani učiteľky Oľgy Pavlíkovej "mravček" Nikolasko Haronik. Predniesol báseň od Libuše Friedovej "držme sa za rúčku". Potešil ňou nielen pani učiteľky, ale aj svojich kamarátov. Publikum ho odmenilo zaslúženým potleskom. 

 

Deň úcty k starším

16. 10. 2011

Každoročne v mesiaci októbri, keď príroda naberá krásu jesene, prejavujeme všetci svoju pozornosť a úctu občanom skôr narodeným, ktorých vlasy sú postriebrené šedinami a konanie obohatené veľkými životnými múdrosťami.

Ani tento rok tomu nebolo inak. Pri príležitosti mesiaca úcty k starším  si deti z Materskej školy Ul. M. Mišíka pripravili krátky kultúrny program, s ktorým vystúpili dňa 16. 10. 2011 o 14:30 hod v Kultúrnom dome v Hradci, časť Prievidza. Pod vedením pani učiteľky Hany Mrázovej predviedli tanček a zanôtili niekoľko krásnych ľudových piesni. Na harmonike ich sprevádzala pani učiteľka Sláva Popelková. Svojim spevom a tancom potešili srdcia tamojších dôchodcov a vyslúžili si od nich búrlivý potlesk a sladkú odmenu.   

Október je mesiacom úcty nás mladším k tým skôr narodeným. Ale na túto úctu a pozornosť by sme nemali zabúdať počas celého roka. 

Jesenná párty

13. 10. 2011

Dňa 13.10.2010 sa naši noví predškoláci vydali za prítomnosti pani učiteliek Oľgy Paulíkovej, Marty Obžerovej a pani zástupkyne Ľubice Bullovej do ZŠ na  Mariánskej ulici, s ktorou naša MŠ už niekoľko rokov vzájomne spolupracuje. Tu sa deti zúčastnili na akcii pod názvom „Jesenná párty“. Školáci im pripravili rôzne aktivity s jesennou tematikou.  Svoje doterajšie vedomosti zúročili pri poznávaní jesenného ovocia a zeleniny podľa chuti a svoju zručnosť preukázali pri zostavovaní puzzle z ovocia. Vyskúšali si aj, ako sa sedí v školských laviciach. Pri tej príležitosti si v nich spoločne zaspievali pesničku s príznačným názvom „O jeseni“, čím celú akciu ukončili.